Sprawozdanie z I Halowego Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego

Po raz pierwszy w historii Hala Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie gościła pod swym dachem zawody strzeleckie. W I Halowym Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego w dniu 2 lutego 2013 r. wzięlo udział 29 zawodników. Warunkiem uczestnictwa było posiadanie broni wykonanej na wzór historycznych odpowiedników. Stosowane na zawodach łuki od sportowych różnią się wyglądem ale rówież brakiem jakichkolwiek akcesoriów ułatwiających celowanie.

Turniej otworzył oddając pierwszy strzał z łuku, burmistrz Romuald Garczewski. Przebieg zawodów z zainteresowaniem śledził także Ryszard Olejnik – mistrz paraolimpijski z Atlanty.

W zawodach uczestniczyło 19 łuczników i 10 łuczniczek. Przygotowano dla nich szereg konkurencji o różnym stopniu trudności Oprócz strzelań do tarcz punktowych z różnych odległości od 15 do 35 m i w różnych technikami, przeprowadzono również strzelania do tarcz z wizerunkami zwierząt. Najlepsi łucznicy zmierzyli się w finale, w którym zacięta rywalizacja toczyła się do ostatniej strzały. Zwycięzcą turnieju został Marek Grabacik z Zabrza, który zgromadził 314 punktów (w tym 120 w finale). Drugie miejsce i tytuł najlepszej łuczniczki zdobyła Anna Płotycia z Wołczyna (306 pkt. w tym 126 finał). Trzecie miejsce z dorobkiem 264 punktów (w tym 74 pkt. w finale) zajął Dariusz Sadowski z Sosnowca.

Staszów reprezentowała skromna, trzyosobowa drużyna. Niestety żadnemu z zawodników nie udało się awansować do ścisłego finału. Mimo dużego pecha, zerwanej cięciwy i koniecznej wymiany łuku najlepiej spisał się Ireneusz Kapusta, który zdobył 102 punkty i zajął 14. miejsce. Na 21. miejscu uplasowała się Monika Fik a na 24. Paweł Boroń. Dla naszych łuczników turniej był okazją do rywalizacji  z najlepszymi łucznikami tradycyjnymi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zdobywczyni drugiego miejsca w turnieju Anna Płotycia jest aktualna mistrzynią Polski w tej dyscyplinie. Przed staszowskimi łucznikami jeszcze wiele pracy, a jej efekty będzie można sprawdzić na kolejnych turniejach.

Organizatorami zawodów byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Staszowie, grupa A2Archery z Zabrza oraz Urząd Miasta i Gminy w Staszowie.